Hasznos tudnivalók, gyakori kérdések

 

Mikor lehet sírkövet felállítani temetés után?
Tetszőleges, akár pár hét múlva is elkezdhető. Közhiedelemmel ellentétben nem kell megvárni az egy évet, ugyanis ásott talajon kívülre kerül a síremlék helyszíni vasbeton alapja, ezért nem süllyedhet meg.

Milyen anyagot válasszak sírkőnek?

Ár szempontjából a műkő sírkő a leginkább kedvező, érdemes tudni, hogy ezek a sírkövek öntött anyaguk lévén rövidebb élettartamúak, mint a természetes anyagok (kb. 25 év).

Természetes anyagokat kedvelőknek valamint az egyedi formát igénylő embereknek a gránit sírkövet ajánljuk.
A gránit vulkanikus eredet
ű anyag a világ számos pontján vannak bányák, ahol különböző keménységű és színű gránit anyagok találhatóak. Rendkívül sok színben alakultak ki, nagy szilárdságú kemény anyag, számos területen használatos e tulajdonságai miatt, külső téren ellenáll az időjárás viszontagságainak, fagyálló fényét hosszan megtartja.

Műkő vagy Gránit?

 

ELŐNYE

HÁTRÁNYA

MŰ

  • Kedvezőbb ár
  • Rövidebb élettartam,mohásodásra, szennyeződésre hajlamos.

GRÁNIT

  • Széles színválaszték
  • Időjárás álló,fényét megtartja
  • A fekete vagy a homogén sötét színű gránitba lehet gravírozni
  • Tisztítása egyszerű
  • Gránitnál tartósabb síremlék anyagot még nem találtak ki.
  • Nehezebben megmunkálható, költségesebb

 

Milyen sírkövet válasszak nyitottat vagy zártat?

Ha ritkábban látogatjuk a temetőt, érdemes zárt sírkövet választani. Így elkerülhetjük a gyomok kinövését. Ami egyrészt kellemetlen látvány, másrészt a sírkő anyagában kárt okozhat.

Ha szeretnénk a sírhelyre növényeket ültetni, kérhetünk különböző formájú lyuk kialakítást, vagy választhatunk nyitott sírkövet. A lyuk kivágásnál figyelembe kell venni a sírkő méretét, kivitelezését, és a lyuk megfelelő elhelyezését. Nem célszerű a sírkő olyan részére kérni olyan lyukkialakítást, amit nehezen érünk el, mert így megnehezítjük a gondozását. Érdemes figyelembe venni az anyagvastagságát, figyelni kell a lyuk megfelelő méretére, és a beültetésre kerülő növények egyedi igényeire. Nem célszerű bokrosodó nagyra növő növényeket beültetni mivel azok gyökere a sírkövet szétnyomhatja, a fedőlapot szétrepesztheti. Érdemes figyelni a beültetésre kerülő növények napfény és tápanyag igényére is.

Milyen mécses tartót és vázát válasszak?

Elsősorban a sírkő anyagához és a feliratához illő mécses tartót illetve vázát javasoljuk. Ha félünk a temetői lopásoktól a műkő, gránit anyagból készült termékeket javasoljuk, védelmet nyújthat, ha a vázába monogramot vésetünk. 

Porcelán kép, vagy gravírozás?  Mire van szükség a kép elkészítéséhez?

Porcelán képet többnyire műkő sírkövön helyezünk el. A napjainkban készülő modern gránit sírkövekre gravírozott képet-vallásjelet készítünk. Gravírozáshoz jó minőségű, nagy felbontású fényképre van szükség (fotó minőségű gravír). Ha nem áll rendelkezésre megfelelő fotó,akkor inkább a porcelán képet javasoljuk.

Milyen színű követ válasszunk?

Míg korábban többnyire a fekete, fehér és szürke színű anyagok voltak megtalálhatók, napjainkban a színpaletta számos árnyalatából választhatunk. A kövek között találhatunk világos vagy sötét tónusút, homogén szemcseszerkezetűt, "pöttyös" , "foltos" , a természet alkotta egyedi rajzolatú anyagot melyek közül ízlésvilágunk szerint választhatunk. Az anyagkiválasztás igen fontos, hiszen ez egy hosszú távú döntés, ezért érdemes néhány dolgot átgondolni.

  • A világos kövek előnye, hogy a por kevésbé látszik a felületen. Hátránya, könnyebben elszíneződhet, mint egy sötét tónusú kő.
  • A színes köveknél szintén előny lehet, hogy bizonyos szennyeződések, kevésbé látszanak a felületükön, ezáltal könnyebben tisztán tarthatók. Hátrányuk, hogy természetes anyagok lévén, később nehezen vagy nem pótolhatók, változtatható a sírkő egyes elemei.
  • A sötét színű homogén kövek, (pl. Nero Zimbabve=fekete gránit, Impala= sötétszürke. stb.) előnye, hogy mindig időtálló nem megy ki a divatból. További előnye a homogén anyagoknak, hogy később változtatás esetén pótolhatók. Hátrányuk lehet azonban, hogy a por meglátszik felületükön.

Milyen későbbi változtatás lehetséges?

Gyakran előfordul, hogy a síremlék megrendelésekor nyitott sírkő megoldást választanak, később azonban szeretnék lefedetni. Ez a változtatás technikailag természetesen megoldható azonban fontos tudni, hogy ilyen esetben természetes anyagok lévén a kő színe, tónusa, erezete eltérhet a korábban felállított sírkőtől, ugyanez érvényes a később felhelyezésre került vázára, mécsestartóra.

Megoldás lehet, ha megrendeléskor fedlapot is készítettünk, bár fontos tudni, hogy ha nem azonos időjárási körülmények érik az anyagot a kórrodáció miatt az anyag tónusa várhatóan el fog térni a későbbi felhelyezéskor.

Hogyan gondozzuk a sírkövet?

A sírkő környékét igyekezzünk rendben tartani, érdemes gyomtalanítani a fákról lehulló leveleket  összesöpörni és a szeméttárolóban elhelyezni, ezzel egyrészt sírkövünket óvjuk meg, másrészt önmagunkat az esetleges kellemetlenségtől, bosszúságtól (a falevélből kiváló csersav elszínezheti sírkövünket). Ugyanezen megfontolásból érdemes a koszorúk alá nejlont helyezni. Figyeljünk a sírkő tetején elhelyezett mécsesekre, mivel a viasz kifolyás foltokat hagyhat a sírkő felületén. A mécsesek elhelyezésénél figyeljünk a környezetében lévő más éghető anyagokra is, például száraz díszes koszorúk, kigyulladás esetén maradandó károk keletkezhetnek a sírkő anyagában. Időnként érdemes a sírkövet lemosni, vegyük figyelembe azonban sírkövünk anyagát, mivel a savas tisztítószerek megmarhatják a műkő,gránit felületét. Téli időszakban a szétfagyás elkerülése érdekében vegyük ki a vázából a váza betétet, takarjuk le nejlon fóliával a vázákat és erősen rögzítsük. Minden esetben javasoljuk a váza oldalán kialakított lyukat bár a nejlonnal való letakarást ebben az esetben is javasoljuk.

Miért érdemes a sírkő köré térburkolatot (pl. mosott kavicsos lap) helyezni?

Ha a sírkő járókerete köré mosott kavicsos lapokat helyezünk, csökkenthetjük a gyomok kinövését, esős időben a lehulló csapadék nem veri fel a port a sírkő oldalára így könnyebb tisztán tartani. Érdemes figyelni a kavicslapok elhelyezésénél a sírkövek között távolság betartására. Hasznos lehet fóliát helyezni a lapok alá így nagyobb mértékben csökkenthető a gyomnövények kinövése.